Gyakori kérdések
Meddig fog működni a napelem?
A napelemes rendszerek élettartama kifejezetten magas, hiszen nincs a panelekben forgó/kopó alkatrész, így a klasszikus elhasználódás nem érinti. Az első rendszerek már több mint hetven éve működnek Amerikában. Kifejezetten jó hatásfokkal, karbantartás nélkül is üzemelnek hosszú évtizedekig, amire a tíz évet meghaladó gyártó garancia is enged következtetni.
Kárt tehet a jégeső a napelemekben?
Az egyik legtöbbször felmerülő kérdés. A napelemeket edzett üveglap borítás fedi, amely megvédi azokat az erős külső behatásoktól is. Elhelyezésük szintén segíti a védelmüket, hiszen döntött szögben történik a felszerelésük (35- 40 fokban), így könnyebben lepattannak róla a jégdarabok. A gyártói garancia a 3 cm átmérő jégesőig terjed ki.
Kell külön biztosítást kötnöm a napelemes rendszerre?
A nagy értékre való tekintettel érhető az aggodalom a napelemekért. A környezeti (hő, csapadék, szél) hatások ellen rendkívül ellenálló napelemeknek nagy valószínűséggel semmi bajuk nem esik, de teljes megnyugvást mégis az hozhat, ha a lakásbiztosítás kiterjed a rendszerünkre is. Erről érdemes egyeztetni a biztosítónkkal.
Kell adót fizetni a napelemes rendszer után?
Nem kell. Egy ideálisan megtervezett rendszer esetén a napelemes rendszerrel rendelkezőknek leginkább csak az áramszolgáltató hálózati karbantartási díjával kell számolnia, mivel a hálózatra továbbra is szükségünk van. Az évi pár ezer forintos tétel viszont igazán nem megterhelő.
Mi történik áramszünet esetén?
Áramszünet esetén napelemmel ellátott otthonunkban/irodánkban sem lesz áramellátás. Ennek oka életvédelmi szempontokkal magyarázható: amennyiben hibaelhárítás közben áramot táplálna vissza rendszerünk a hálózatba, abból halálos kimenetelű baleset is bekövetkezhetne.
Érdemes a szükségleteink felett teljesítő rendszert terveznünk?
A rendszer méretét úgy érdemes kikalkulálni, hogy az általa megtermelt áramot biztosan képesek legyünk elhasználni. A felesleget ugyan az elektromos szolgáltató visszafizeti az éves elszámolás esedékességekor, de mégsem javasoljuk, hogy emiatt magasabb összeget költsön bárki napelemes rendszerére: a szolgáltató nagyjából harmadáron veszi vissza a felesleget.
Milyen engedélyekre van szükség a napelemek telepítéséhez?
Amennyiben a villamos hálózat alkalmas a megtermelt áram fogadására, a helyi áramszolgáltató engedélyére van szükségünk, amelyhez a konkrét napelemes rendszer tervezetét, dokumentációt kell benyújtanunk. Ezt a folyamatot az EPV Solar átvállalja ügyfeleitől.
Éjszaka vagy kevésbé napos időben hogyan lesz elegendő áramunk?
A napelemes rendszer és az áramszolgáltató áltat biztosított hálózat együttműködik. Amennyiben többet termelünk, mint amire szükségünk van, a külső hálózatba táplálódik a felesleg. Ha többre van szükségünk a megtermelt mennyiségnél, a maradékot a hálózatból érkezik. A pontos elszámolásról az ún. AD/VESZ mérőóra gondoskodik.
Megoldható a lakás fűtése kizárólag napelem segítségével?
Igen, ez is megoldható, de ennek feltétele, hogy a napelem rendszer kiépítése után beépítésre kerüljön egy villamos kazán is a háztartásba. Ennek hiányában gondoskodni kell arról, hogy a fűteni kívánt helyiségekben rendelkezésre álljon bármilyen villannyal működő fűtőberendezés.
Igényel tisztítást a napelemes rendszerem?
Alapvetően nem, a természet elvégzi helyettünk a tisztítást a csapadékkal. Ennek ellenére évente egyszer mégis előnyös lehet magasnyomású mosóval megtisztítani a panelek felületét a szennyeződésektől. Ne aggódjunk túlságosan akkor sem, ha utóbbira nincs lehetőségünk.